Rozměry palubního zavazadla

Rozměry palubního zavazadla

Jak velké zavazadlo si můžu vzít s sebou na palubu letadla? Kolik mohou palubní zavazadla vážit? Nechte si od nás poradit a užijte si dovolenou bez starostí.


Jak velké zavazadlo si můžu vzít s sebou na palubu letadla? 

Kabinové zavazadlo  (cabin, hand luggage) je takové, které si cestující může bezplatně vzít na palubu letadla. U jednotlivých přepravců může být jedno i dvě. Kufrům a taškám, které cestují společně s vámi v nákladním prostoru letadla, se říká odbavená zavazadla. 

Co se týče rozměrů, každá letecká společnost má svoje pravidla, jejichž přehled naleznete v tabulce níže. Nejčastěji se však setkáváme s rozměry 55 x 40 x 20 cm. Při měření svého zavazadla dejte pozor, abyste ho měřili včetně všech držáků a koleček, velikost zavazadel se většinou důkladně kontroluje. 

Kolik mohou vážit palubní zavazadla? 


Stejně jako u rozměrů, ani u hmotnosti neexistuje jednoznačné pravidlo pro všechny společnosti. Často se však setkáváme s limitem okolo 8 kg u Economy Class a 10 - 12 kg u Business class.

Tabulka nejčastějších rozměrů kabinových zavazadel. Údaje pro economy class. 
 
 Letecká společnost  Rozměry v cm Hmotnost v kg
ČSA 55 x 45 x 25
EMIRATES 55 x 38 x 20 7
LUFTHANSA 55 x 40 x 23 8
AIR FRANCE 55 x 35 x 25 12
EASY JET 50 x 40 x 20 bez omezení
SWISS AIR 55 x 40 x 23 8
WIZZ AIR  42 x 32 x 25 bez omezení 
RYAN AIR  40 x 20 x 25   10 kg


Tyto hodnoty nesmí být překročeny ani o 0,5 kg a 1 cm. Také jsou čas od času aktualizovány, a proto si vždy před odletem zkontrolujte rozměry na internetových stránkách dopravce. 

Co nesmí kabinové zavazadlo obsahovat?

Kvůli hrozbě terorismu a útoků se značně zpřísnila bezpečnostní opatření na letišti. Kromě zbraní a ostrých předmětů vás do letadla nepustí s řadou věcí, jejichž kompletní seznam naleznete zde.

Jak je to s přepravou tekutin?

Letadlem nelze přepravovat tekutiny v obalech nad 100 ml a celkově toto množství nesmí přesáhnout 1 litr. Tyto tekutiny navíc musí být uzavřeny v neprodyšném plastovém sáčku, který (pokud je to vyžadováno) dostanete u přepravní kontroly. 

Jaký je limit u odbaveného zavazadla?

Do letadla vám vemou snad každý standardní kufr či cestovní tašku. I tady však platí některá omezení, a to zejména váhová. Nejčastější hmotnostní omezení je 23 kg, ale v závislosti na dopravci se může značně lišit. Zpět na téma Návody