Jak vybrat cestovní kufr

Jak vybrat cestovní kufr

Je možné vybírat ze širokého sortimentu cestovních a kabinových kufrů. Vždy je však důležité brát ohled na druh vaší cesty.


Rozměry a hmotnost

Velikost je důležitým parametrem při výběru zavazadla.

Před cestou je důležité zjistit, jaká je povolená hmotnost a rozměr zavazadla.

Nezapomeňte, že každá letecká společnost může mít jiné váhové limity a také rozměry.

Některé aerolinky účtují poplatek za kufr do podpalubí nebo za překročení povolené hmotnosti.

Ověřením si těchto informací před cestou můžete ušetřit spoustu peněz.

 

Kabinové/palubní zavazadlo (Cabin baggage)

  • Rozměr: Nejčastěji se jedná o zavazadlo max. výšky 55cm

Přesné rozměry je velice důležité ověřit přímo u vaší letecké společnosti, jelikož se velmi často liší.

  • Co je kabinové zavazadlo: Tento kufr se v letadle dává do prostoru nad sedadly pasažérů. Nemůže přesahovat rozměry dané leteckou společností, jelikož se prostor pro tyto zavazadla musí dát kvůli bezpečnosti všech spolucestujících uzavřít. Kufr můžete také umístit do prostoru pod sedadlem, kde je taktéž velice omezený prostor. Pokud tyto rozměry překročíte, mohou vám pracovníci letecké společnosti zavazadlo odebrat.
  • Co nepatří do kabinového zavazadla: Z bezpečnostních důvodů je zakázané přepravovat v palubním zavazadle nože, zbraně, nůžky všech velikostí a další ostré objekty. V případě těchto předmětů nezáleží na materiálu ani na účelu ke kterému jsou použity. Všechny musí pryč. Ostré předměty jsou také: špičaté pinzety, jehly, pilníky na nehty, vývrtky, vidličky, atd. Povoleny jsou léky a jehly pro lékařské účely, ale pouze s lékařským potvrzením. Do palubního zavazadla nepatří nebezpečné sportovní vybavení (šipky, šípy, praky, atd). Tyto objekty vám letištní služba zabaví a již vám nebudou navráceny. V zavazadle také nelze přepravovat zapalovače, ohňostroje, benzín, atd.
  • Tekutiny v kabinovém zavazadle: Celkový objem tekutin v příručním zavazadle nesmí překročit 1 l. V jedné lahvičce (uzavíratelné nádobě) nesmí být víc jak 100 ml. Veškeré tekutiny musí být zabaleny v jednom neprodyšném, průhledném obalu. Takto zabalené je předkládáte letištní kontrole zvlášť.
  • Pro jakou cestu se hodí: Letíte pouze na víkend nebo na krátkou pracovní cestu a potřebujete jen pár drobností? Neplánujete příliš nakupovat na dovolené? Do palubního zavazadla dáváte věci, které chcete mít zpravidla vždy po ruce (než si na letištním pásu vyzvednete své velké zavazadlo) nebo věci, které by se mohly poškodit při manipulaci na letišti (fotoaparát, notebook)
     

Větší zavazadlo (Checked baggage/baggage)

  • Rozměr: Zavazadlo o rozměru, který přesahuje maximální povolený rozměr kabinového zavazadla.

Počet těchto zavazadel, jejich maximální velikost a hmotnost je opět stanovena každou leteckou společností jinak. Z pravidla toto zavazadlo nesmí překročit 23 kg.

  • Cena přepravy u aerolinek a důležité informace: Jedno zavazadlo, které necháte odbavovat na letišti a nepřekročí stanovenou hmotnost, bývá u převážné většiny společností zadarmo. U nízkonákladových přepravních společností se však můžete setkat se zpoplatněním tohoto zavazadla ať už má jakoukoliv velikost. Naopak některé společnosti vám umožní vzít tyto zavazadla dvě. Na přepravu cenných a křehkých předmětů se raději informujte u dané letecké společnosti, aby nedošlo k poškození těchto věcí.
  • Pro jakou cestu se vám hodí střední a velký kufr: Střední zavazadlo je ideální pro týdenní cestu, ať již cestujete do tepla nebo do zimy. Pokud jedete na dovolenou s celou rodinou, volte raději zavazadlo větší, nikdy nevíte, co budete potřebovat přibalit cestou nazpět. Některá zavazadla jsou dost velká, takže umožňují zabalit věci více rodinných příslušníků dohromady. Vždycky však myslete na váhu s ohledem na leteckou společnost. Je lepší mít vždy trochu rezervu. Kufr zbytečně nepřetěžujte.


Zpět na téma Návody